Przedstawienie badania na temat spółek leasingowych przedsiębiorczośćP. Shepelmann Instytut w Wuppertalu: Europa chce osiągnąć wzrost. W produkcji i konsumpcji nie ma niestety zrównoważonego wzrostu. Konsumpcja wygląda tak, że kupujemy coś w sklepie, korzystamy z tego i wyrzucamy to. To nie jest rozsądne zachowanie. Faza zakupu nie jest tutaj najważniejsza, najważniejszą fazą jest wykorzystywanie. Faza użytkowania została skrócona z powodu planowanej, lub nieplanowanej zbyteczności. Urządzenia są tak zaprojektowane (celowo, lub nie), że niektóre elementy szybko się zużywają i urządzenia przestają nadawać się do pracy. Popularnym przykładem jest komputer i jego płyta główna, na której zepsucie małego, wartego parę centów chipu może prowadzić do potrzeby wymiany całego komputera, bo naprawa jest nieopłacalna. Takie działania prowadzą do dużego wykorzystania surowców do produkcji nowych urządzeń, oraz generowania miejsc pracy w Azji. Koncepcja leasing society promuje produkty połączone z usługą. Systemy produkt-usługa opierają się na dodawaniu usługi do produktu, lub zastępowaniu produktu usługą. Działa to szczególnie w obszarze B2B. Przykładem może być tworzenie fotokopii. Przedsiębiorstwa przestają być zainteresowane posiadaniem własnej kopiarki. Zamiast tego wolą usługę, która będzie polegać na samym kopiowaniu. Jest to bardzo interesujące dla przemysłu. Przemysł może intensywniej wykorzystywać urządzenia, które produkuje, konserwować je we własnym zakresie zwiększając żywotność i ma do nich stały dostęp.

J.A. Merkies: Producenci powinni się skupić na modelach biznesowych, nie tylko na produkcie. Przykładem jest Xerox. Firma rozwijała się kiedy, brała pod uwagę model biznesowy, a przestała, kiedy skupiła się na produkcie. Produkcja przenosi się do Chin, a z Europy odpływają miejsca pracy. Sprzedawanie produktu z usługą pomoże zatrzyma usługi w UE. Pojawiają się nowe rozwiązania – Philips zamiast sprzedawać żarówki zaczął sprzedawać światło. To skłoniło go do wymiany żarówek na energo-oszczędne. Pojawiają się możliwości wypożyczenia telewizorów itd.

V. Prodi: Konieczny jest rozdział własności od użytkowania. Tworzone są warunki, by bardziej intensywnie i produktywnie korzystać z produktów. Ważne jest przejście w stronę kultury wielokrotnego wykorzystywania zasobów i surowców.

K. H. Florenz (z komisji ENVI): Jakie powinny być pierwsze kroki które powinien wykonać PE?

Komisja Europejska: Trzeba promować zrównoważoną konsumpcję. Ważne są kwestie związane z cyklem życia produktu, zwiększanie świadomości wśród konsumentów i wykorzystanie odpowiednich dyrektyw, by zwiększyć trwałość i możliwość naprawiania różnych produktów i urządzeń.

P. Shepelmann Instytut w Wuppertalu: Wśród konsumentów są giełdy sprzedaży używanych urządzeń i jest to gałąź przedsiębiorczości, która rozwija się bardzo dynamicznie. Należy skorzystać z szansy, która się pojawia. Trzeba wypracować takie zmiany, żeby uniknąć złych rozwiązań. Potrzebne jest partnerstwo na rzecz innowacji, które może wesprzeć MŚP. Ludzie są zmęczeni produktami, które szybko się psuja i trzeba je zmienić. Niektóre produkty są niepotrzebne. Żeby mieć czyste ubranie nie koniecznie trzeba mieć pralkę – dla części społeczeństwa lepsza byłaby usługa prania.

J.A. Merkies: W leasingu istnieje duży potencjał, ale trzeba pamiętać o zmianach w systemie podatkowym, które byłyby konieczne. UE nie może w to ingerować. Potrzebna jest współpraca między dyrekcjami. Jeszcze jeden przykład – Michelin od lat nie sprzedaje opon do samochodów ciężarowych, tylko kilometry, za które odpowiada.

K.H. Florenz: Trzeba pomyśleć nad czynnikami motywacyjnymi. Są przykłady, że to może swietnie działać.

C. Gutieres-Cortines: Jak zachęcić ludzi do zmiany? To tak naprawdę zmiana sposobu życia.

P. Shepelmann Instytut w Wuppertalu: Umowy leasingowe mogłyby iść ręka w rękę z leasingiem. Trzeba się zająć umowami produktowo-usługowymi. Ważne by wspierać takie, które będą faktycznie prowadziły do wzrostu.